« Ana sayfaya git

Merak Ettiğiniz Bütün Dini Konular


Ana Sayfa > Doğru iman bilgileri  >  Günün Sohbeti - Edille-i şer’ıyye, müctehid imamlara senettir
Günün Sohbeti - Edille-i şer’ıyye, müctehid imamlara senettir

Edille-i şer’ıyye, müctehid imamlara senettir

Sual: Edille-i şer’ıyye ne demektir ve yalnız müctehidler için mi senettir? İcma ne demektir ve günümüzdeki insanların icmaı senet kabul edilir mi?

Cevap: Âlimlerin çoğu, Hanefi mezhebinin daha doğru olduğunu söylemişlerdir. Bunun için, İslâm memleketlerinin çoğunda, Hanefi mezhebi yerleşmiştir. Türkistan ile Hindistan’ın ve Anadolu’nun hemen hepsi Hanefidir. Afrika’nın garp [batı] tarafı, hep Malikidir. Hindistan’ın bazı sahillerinde de bulunur. Şafiiler; Mısırda, Kürtlerde ve Arabistan’da ve Dağıstan’da çoktur. Hanbelîler azdır. Vaktiyle Şam ve Bağdat’ta çok idi.

(Edille-i şer’ıyye) [yani, din bilgilerinde, müctehid imamlara senet, kaynak] dörttür: (Kur’ân-ı kerim), (Hadîs-i şerifler), (İcmâ’ı ümmet) ve (Kıyâs-ı fükahâ).

Müctehidler, bir işin nasıl yapılacağını, Kur’ân-ı kerimde açık olarak bulamazlarsa, hadîs-i şeriflere bakarlar. Hadîs-i şeriflerde de açıkça bulamazlarsa, bu iş için, (İcma) var ise, öyle yapılmasını bildirirler. İcma sözbirliği demektir. Yani, bu işi, Eshâb-ı kiramın hepsinin aynı suretle yapması veya söylemesi demektir. Eshâb-ı kiramdan sonra gelen tâbi’înin de icmaı delildir, senettir. Daha sonra gelenlerin, hele bu zamandaki insanların, dinde reformcuların, din cahillerinin yaptıkları, söyledikleri şeye, icma denmez. (Fâideli Bilgiler s. 18)

www.dinimizislam.com

Osman Ünlü’nün Türkiye gazetesinde bugün yayımlanan makalesi için tıklayınız...

 
Geri dön
 

Türkçe | English | Français | Azəricə

[ Normal Siteyi Göster ]

www.dinimizislam.com