Şifa için istigfar okumak

Sual: Şifa için istigfar duası okunursa, mânâsını düşünmek gerekiyor mu?
CEVAP
Muhammed Mâsum hazretleri buyuruyor ki:
İstigfar okurken mânâsını da düşünmeli. Okuyanı ve yanındakileri, dertlerden, sıkıntılardan, hastalıklardan kurtarır. Çok kimse okudu, faydası hep görüldü. (S. Ebediyye)

Şifa için, istigfar duası okumak, ölümden başka bütün dertlere, hastalıklara karşı faydalıdır. Ölüm hastasının ağrılarını, sancılarını yok eder, rahat ölmesini sağlar. (İslam Ahlakı)

İstigfar edileceği zaman, yüz defa (Estagfirullah min külli mâ kerihallah) okumalı ve yüz kere de, (Estagfirullahel’azîm ellezî lâ ilahe illâ hüvel hayyel kayyûme ve etûbü ileyh) demeli ve mânâsını düşünerek söylemeli. Birincisinin mânâsı şöyledir:
(Razı olmadığın şeylerden, yaptıklarımı affet ve onları yapmaktan da beni koru!)

İkincisinin mânâsı da şöyledir:
(Kendisinden başka ilah bulunmayan hay, kayyum ve azîm olan Allah’a istigfar eder ve günahlarıma pişman olup O’na sığınırım.) [Azîm, zatı ve sıfatları kemalde; Hay, ezelî ve ebedî bir hayatla diri olan; Kayyum, zatıyla kaim olan, yarattığı her şeyi varlıkta durduran demektir.]

Hastaya şifa için, yetmiş istigfar okumalı, tamam olunca, başına üfürmeli ve kısa bir dua etmeli. Duaların ve istigfarın kabul olması için, namazları kılmalı, haramlardan sakınmalı ve abdestli okumalıdır. İstigfarı ve duaları abdestli okumak müstehabdır. (S. Ebediyye)