Çağdaş ne demek?

Sual: Ateist, (İslamiyet’in kadınlara bakışı çağdışıdır. Müslümanların Tanrısı niye çağdaş değildir?) diyor. Çağdaş ne demektir?
CEVAP
Çağdaş olmak görecelidir. Bir dinsize göre, içki içmek, sarhoş olmak, kadınların son derece açık gezmesi, deyyus olmak, din iman tanımamak, haramdan sakınmamak çağdaş olmaktır.

Müslümana göre ise, hangi zaman ve neresi olursa olsun, Allahü teâlânın emir ve yasaklarına uygun yaşamak, insanların da bu nimete kavuşması için çalışmaktır. Ama herkes dinsizlerin istediği şekilde çağdaş olsa, Müslüman tek başına da kalsa onlara değil, Allah'ın emrine uyar. Çoğunluğa asla uymaz. Çünkü şu âyet-i kerime mealini bilir:
(Yeryüzündeki insanların çoğuna uyarsan, seni Allah yolundan saptırırlar.) [Enam 116]

Buradan anlaşılıyor ki, insanların çoğu günah işliyor. Müslümana çağdışı diyenler, aslında, (Bu çağdaki ahlaksızlıklarla sizin ilginiz yok, siz bunların dışındasınız, bunlar bize aittir) demek istiyorlar.

Ateist, Allah'ın varlığını kabul etmediği için Müslümanların Tanrısı diyor. Allahü teâlâ, sadece Müslümanların değil, canlı cansız her şeyin yaratıcısı, âlemlerin rabbidir. O, Allah'ı inkâr etse de, Allah'ın yarattığı her şey, bir nizam içinde hareket ediyor, saat gibi işliyor. Asırlardan beri gezegenler hareket ediyor, Güneş ışık ısı saçıyor ve Dünya dönüyor. Ateist de, bunlara trene bakar gibi bakıyor. Hiçbirinden ibret almıyor.