Kaynaklı site

Sual: Günlük bir gazetede, dinimizislam.com sitesinin resmi konularak, (Dinî bilgiyi internetten değil sahih kaynaklardan öğrenin. Temel dini esaslar edinilmeden, internetteki bilgilere yaklaşılması sakıncalıdır) deniyor. İnternetteki dinî sitelerin hepsinin güvenilir olmadığına ve internet sitelerine mesafeli yaklaşılması gerektiğine dikkat çekiliyor. dinimizislam.com sitesi, her dini konuyu muteber kaynakları esas alarak yazdığına göre, işte böyle kaynaklı verilmeli mi deniyor, yoksa bu siteye itibar edilmemesi gerektiği mi vurgulanıyor?
CEVAP
Sitemizdeki yazıların hepsi kaynaklı olduğuna göre, sitemizin övüldüğünü, reklamının yapıldığını sanıyoruz. Yoksa kaynaklı bir siteye iftira atmak, onu kötülemek, yasal olarak da suçtur.

İbni Mübarek hazretlerinin, (Dininizi kimden aldığınıza iyi bakın) buyurduğu gibi, sitemizdeki binlerce sayfalık bilgilerin hepsi, asırlarca dünyaya nur saçan, dört hak mezhep imamlarımızın ve bunların yolunda olan âlimlerin eserlerinden alınmaktadır. Nakle önem veren, şahsi görüşlere kesinlikle yer verilmediğini vurgulayan bir sitedir.

Sitemizin Hakkımızda kısmındaki açıklamada, bu husus çok güzel izah edilmiştir. Oradaki Kaynak Eserler bölümünde de, yazılarda kaynak olarak kullanılan eserler ve yazarları hakkında geniş bilgi verilmiştir. O gazete, bu kaynakları elbette inkâr etmez. Sitemizin reklamını yaptıkları için kendilerine teşekkür ediyoruz.

Nakle önem veren site
Sual: dinimizislam.com sitesine, Türkiye Gazetesi’nde Bizim Sayfa’da neşredilen yazılar mı konuyor? Hepsi nakle dayanan bilgiler midir?
CEVAP
Evet, gazetemizde çıkan yazılar, kitaplarımızdan ve hocamıza sorduğumuz suallerden alınmakta ve merhum Enver Abimizin kontrolünden geçtikten sonra neşredilmekteydi. Dînî konularda kendimize ait bir hüküm bulunmamaktadır. Siteye de bu yazılar konmaktadır. Nakil yapılırken bir yanlışlık olursa, elbette düzeltir, doğrusunu yazarız.